N74F259N,602
Contact Now
N74F259N,602
Category : Integrated Circuits (ICs) Logic Latches
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Through Hole
Delay Time - Propagation : 5ns
Series : 74F
Package : Tube
Logic Type : D-Type, Addressable
Supplier Device Package : 16-DIP
Output Type : Standard
Mfr : USA Inc.
Independent Circuits : 1
Voltage - Supply : 4.5V ~ 5.5V
Circuit : 1:8
Package / Case : 16-DIP (0.300", 7.62mm)
Operating Temperature : 0°C ~ 70°C
Current - Output High, Low : 1mA, 20mA
Base Product Number : 74F259
Description : IC LATCH ADDRESSABLE 31MA 16DIP