VS-40TTS12HM3
Contact Now
VS-40TTS12HM3
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs
Voltage - On State (Vtm) (Max) : 1.6 V
Product Status : Active
Mounting Type : Through Hole
Package : Tube
Current - Off State (Max) : 500 µA
Series : Automotive, AEC-Q101
Current - On State (It (AV)) (Max) : 25 A
Mfr : Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Supplier Device Package : TO-220-3
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 40 A
Voltage - Off State : 1.2 kV
Operating Temperature : -40°C ~ 140°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 35 mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.3 V
Package / Case : TO-220-3
SCR Type : Standard Recovery
Current - Hold (Ih) (Max) : 100 mA
Base Product Number : 40TTS12
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 350A @ 50Hz
Description : SCR 1.2KV 40A TO220AB
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
Model Number : VS-40TTS12HM3
Contact Now
SCR 1.2 kV 40 A Standard Recovery Through Hole TO-220-3