B72210S0551K101
Contact Now
B72210S0551K101
  • 1
Diameter : 12 mm
Voltage Rating AC : 550 VAC
Product Category : Varistors
Peak Surge Current : 2.5 kA
Surge Energy Rating : 60 J
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Clamping Voltage : 1.5 kV
Series : StandardD
Varistor Voltage : 910 VDC
Voltage Rating DC : 745 VDC
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Capacitance : 120 pF