T835-600B
Contact Now
T835-600B
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors TRIACs
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tube
Voltage - Off State : 600 V
Series : Snubberless™
Mfr : STMicroelectronics
Supplier Device Package : DPAK
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 8 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.3 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 35 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 80A, 84A
Package / Case : TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Configuration : Single
Current - Hold (Ih) (Max) : 35 mA
Base Product Number : T835
Triac Type : Alternistor - Snubberless
Description : TRIAC ALTERNISTOR 600V 8A DPAK
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
Model Number : T835-600B
Contact Now
TRIAC Alternistor - Snubberless 600 V 8 A Surface Mount DPAK