Q4008RH3
Contact Now
Q4008RH3
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors TRIACs
Product Status : Discontinued at Digi-Key
Mounting Type : Through Hole
Package : Bulk
Voltage - Off State : 400 V
Series : -
Mfr : Littelfuse Inc.
Supplier Device Package : TO-220 Non-Isolated Tab
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 8 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.3 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 10 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 83A, 100A
Package / Case : TO-220-3
Configuration : Single
Current - Hold (Ih) (Max) : 15 mA
Base Product Number : Q4008
Triac Type : Alternistor - Snubberless
Description : TRIAC ALTERNISTOR 400V 8A TO220
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
Model Number : Q4008RH3
Contact Now
TRIAC Alternistor - Snubberless 400 V 8 A Through Hole TO-220 Non-Isolated Tab